Otázky a Odpovede

Otázky a odpovede s vaších mailov.

1.Prečo mi nejde HBO max

Zmenou aplikácie HBO na HBO max došlo od 8 Marca 2022 k malej zmene. Tá prvá je, že HBO zmenil zvukový kodek, takže po inštálacii novej aplikácie mnohým uživateľom HBO prestal fungovať zvuk. HBO, tak ako Netflix má svoje certifikované android boxy. Na iných zariadeniach ich neprehráte. Medzi kompatiblné zariadenia patrí napr Mecool  KM2, Nokia Streamer 8000, Homatics dongle Q, Blaupunkt B stream, Xiaomi tv stick 4k, Tesla XA 400 atď. Väčšinou sú to všetky android boxy s certifikáciou od Google. Pri necertifikovaných zariadeniach môže byť problém s prehrávaním zvuku. V nastavení zariadenia zvuku skúste vybrať variantu - Manuálne vybrať formáty, ktoré sa majú používať a všetky tie vybrané možnosti (je ich tam 5) nechajte označené na šedo. Riešením je aj napr. inštalácia HBO MAX do prehrávača kodi. Kliknite tu

2.Prečo mi nejde Netflix

Toto je častá otázka ?  Pri kúpe android boxu je na  99 percent krabičkách s popisom uvedená podpora Netflix. Prax je však iná. Netflix prehráte iba na zariadeniach, ktoré majú certifikáciu Netflix minimálne v HD rozlíšení. Vačšina činských android boxov však žiadnu certifikáciu nemá. Majú síce nainštalovaný Netflix, ale žial ide o verzie 4.16.3, 4.16.1 atď, ktoré sú mobilné verzie. Budú vám síce, ako tak fungovať, ale iba v rozlíšení SD+, čiže 960x480. Pozeranie takéhoto formátu napr. na 4k televízií je ako z doby kamennej.  Tiež ovládanie takejto aplikácie cez diaľkový ovládač je dosť nepohodlné. Budete potrebovať minimálne bezdrôtovú myš ,alebo klávesnicu s touchpadom.Jestvujú síce okľuky, ale tie sú na vlastné riziká. Pre pohodlné ovládanie si stiahnite Netflix aplikáciu, ktorá vám bude fungovať na vašom android boxe a má plnú podporu ovládania s vaším diaľkovým ovládačom. Volá sa NetflixKodi edition. Stiahni tu

3.Čo je CEC

HDMI CEC umožňuje spoločné ovládanie televízora a set-top boxu. V praxi umožnuje súčasne zapnutie android boxu a tv naraz. Cec umožnuje aj sparovanie tv ovládača , kde môžete ovládať aj vaš android box. Prečo mi CEC nefunguje  aj keď Tv má podporu ?Nie všetky činske android boxy podporujú funkciu CEC. Zrejme ju majú pod iným názvom. Napr. HDMI dongle. Kompatibilita však nemusí byť 100 percetná. Odporúčam kupovať systém multimediálne centrá so systémom android tv a nie modifikovaný mobilný systém upravený na ovládanie v android boxe.

4. Čo je HDR

HDR je skratka, s ktorou sa stále častejšie stretávame v prípade televízorov, monitorov, mobilných telefónov a fotoaparátov. Ide o technológiu, ktorá zaistí, že napr. na televízore môže používateľ oveľa lepšie sledovať veľmi svetlé aj veľmi tmavé časti obrazu zároveň. V praxi HDR presvetlí tmavé snímky, kde dostanete čistý obraz. Samozrejme to platí aj pri svetlejších snímkach. To má svoje výhody aj nevýhody. Niektorý použivatelia hlásia problémy s HDR práve pri sledovaní tv, kde sa HDR snaži dosť radikálne presvetliť, alebo stmavniť snímky, čo má za následok obraz, ktorý nie vždy vyhovuje použivateľovi. Niektoré android systémy podporujú vypnutie HDR napr. Nokia Streaming 8000,alebo Dynalink  Atv dl 36.
Chcem vypnuť HDR ,ale môj android box to neumožnuje.  Hlavne systém Android TV vo verzii 10 prestal podporovať vypnutie HDR. Sú síce všakovaké okľuky, ale v praxi  by ste museli najprv urobiť root na android boxe a potom nainštalovať súbor Settings, kde sa  prepíšu  nastavenia v android boxe.