Recenzia

Výhody a nevýhody android tv

Android tv- Google tv

ABOUT ME

Výhody a nevýhody Android- Google tv

Uvažujete nad kúpou multimedialného boxu ? Možnože uvažujete nad cenovkou a hardware,ale na čo by som sa sústredil v prvom rade je software. V multimediálných systemoch môžete nájsť štyri systémy. Od Apple, Android , Google tv a Android tv. Všetky štyri majú svoje za aj proti. Osobne nejlepší pomer cena a kvalita sú krabičky od Apple. Áno dáte síce viac penazí, ale v konečnom dôsledku budete mať spoľahlivý a výborne odladený systém.

Podpora aplikácií

 • Problém však môže nastať s aplikaciámi pre apple. Nie všetky spoločnosti podporujú tento systém. Napr do krabičky apple si nenainštalujete skylink live tv. Bohužial táto aplikácia je iba pre mobilné zariadenia, android tv, ale nie pre krabičky s apple tv. Pri každej kúpe by som sa určite informoval , či dané zariadenie podporuje aplikácie, ktoré chcem používať. Nezriedka sa však aj stáva, že na krabičke, alebo v popise je podpora pre určitú aplikáciu,ale v praxi je to žiaľ iné.
 • Je to pomerne časté v činských krabičkách. Asi v 99 percentách sa píše podpora Netflix, ale skutočnost je taká, že v týchto krabičkách chýba potrebná certifikácia pre Netflix, čo znamená v praxi iba kvalita v SD+. Tiež aplikácia HBO má svoje certifikované zariadenia na ktorom prehráte ich obsah. Samozrejme jestvujú rôzne skratky, kde si tieto aplikácie nainštalujete do Kodi, ale v tom prípade strácate uživateľský komfort.   .

Ukážky systémov v multimediálných centrách

ANDROID TV

ANDROID TV

Systém obsahuje aplikácie s plnou podporou ovládania diaľkovým ovládačom. Napr. Strong ematic, Strong Leap S1, Mecool KM2, N vidia Shield, Nokia Streamer 8000, Xiaomi tv stick atď. 

GOOGLE TV

GOOGLE TV

Google chromecast nová generácia s ovládačom. V roku 2022 by mal systém pomaly nahrádzať v niektorých zariadeniach Android tv. Momentálne je výsadou iba vo výrobkoch od Google.

ANDROID

ANDROID 

99 percent všetkých android boxox z činy obsahuje mobilný android systém. Je to systém podobný v telefóne upravený na ovládanie v android boxe. Napr. Vontar X3, X96 max plus, X99 max plus, Evolveo C4, 

APPLE TV

APPLE TV

Systém, ktorý sa nachádza v systémoch Apple. Výborná odladenosť a stabilita. Za svoje peniaze dostanete maximum aj keď s niektorými obmedzeniami kedže nie každá aplikácia je kompatibilná a j apple tv.

Android tv-Google tv

 • Dobre necháme teraz aplikácie bokom sústredme sa teraz na systém android, alias android tv-google tv. Pokiaľ vlastníte android box Nokia stream 8000, Mecool KM1, Strong leap S1, Google chromecast , atď. určite ste sa stretli s mnohými vecami, ktoré by pre tieto systémy mali byť samozrejmosťou.
 • S vašej komunikácie je najčastejší problém plnohodnotný webový prehliadač od chrome. Systém android tv, google tv bohužiaľ neobsahuje webový prehliadač. Môžete si síce stiahnuť s google play obchodu napr. prehliadač puffin, no jeho uživateľské rozhranie je skutočne pre silné nervy. Ak by ste si teda chceli pozrieť webovu stránku na týchto systémoch tak máte smolu. Samozrejme jestvujú rôzne riešenia,ako si tam nainštalovať chrome, opera atď., ale žiaľ na ich ovládanie budete potrebovať myš, alebo klávesnicu s touchpadom. 
 • Druhá vec je obchod Google play. Žial v systémoch android tv a google tv je ponuka aplikácii výrazne obmedzená. Vlastne tam nájdete iba aplikácie, ktoré majú podporu pre tento systém. Zabudnite na aplikácie ako Digi Go, Opera, Fortuna liga, Tipos extraliga, TV LUX atď. atď. Tieto aplikácie nemajú podporu pre android tv a google tv. Jasné , na niektoré aplikácie môžete použiť plugin do Kodi, ale vo väčšine prípadov požadovaný plugin nie je. 
 • Tretia vec je podpora HDR- SDR. Z vaších mailových komunikácii je toto skutočne problém. Ako vypnuť HDR ? Systém android tv a google tv ma po najnovšej aktualizácií problém vypnuť HDR. Prečo vypínať HDR ? Nuž preto, pretože niektoré televízie nemajú až tak vyladený obraz pre HDR. AK máte permanentne zapnutý HDR tak obraz je skoro nepozerateľný. Respektíve je vysvietený ako žiarovka. Áno môžete zmeniť režim v televízii na film ,alebo upraviť kontrast, ale výsledný obraz je tkv ako z inej dimenzie. 

WEB BROWSER

Žiaľ android tv a google tv neobsahuje webový prehliadač.  Stiahnuť  si môžete firefox pre fire tv stick, ktorý je kompatibilný so systémom android tv, android aj google tv. Umožnuje prehliadanie webového obsahu bez použitia myši, alebo klávesnice.

Stiahni tu

Klon Android tv- Slimbox made in Russia

 • A nakoniec štvrtý problém ?
 • Slim verzie Android tv
 • Kupili ste si android box z Číny a chcete do neho napaliť slim verziu android tv ? Že neviete o čo ide ?. Ruská komunita Slim tv upravuje software android tv tak,aby bol použiteľný pre rôzne typy android boxov. V praxi to znamená, že si pohodlne môžete napáliť android tv verziu cez program usb burning tool a tým pádom zmeniť systém vášho android boxu na android tv. Výhoda je, že získate prístup ku aplikáciam ako Magio go, Sledovaní tv, Eurosport live, České televize, Stream cz atď. kde je ovládanie týchto aplikácií na výbornej úrovni. Zabudnite na klávesnicu a myš. Všetky apky budete pohodlne ovládať diaľkovým ovládačom. Sú tu však tri veci na ktoré nesmiete zabudnúť.
 • Ta prvá sú bezpečnostné aktualizácie. V takýchto slim verziách su bezpečnostné aktualizácie aj 3-4 roky staré, takže dávajte si pozor. Systém v takýchto upravených verziach je deravý jak sito. Platiť cez google play za aplikácie v týchto systémoch je na pováženie a vlastné riziko.
 •  Druhá vec je podpora chromecastu. Síce po poslednej aktualizácii slim verzie je tam vstavaná aplikácia Cast predsa len nefunguje vždy ako má. Respektíve odporúčam si zastaviť aktualizácie kedže táto apka sa raz za dva mesiace sama aktualizuje a potom musíte platiť za pro verziu. 
 • A tá tretia na ktorú chcem upozorniť je niekedy zmena hardware v android boxoch z číny bez upozornenia. Nezriedka sa stáva, že i po napálaní slim box verzie prestávajú fungovať niektoré funkcie, ktoré predtým fungovali bezproblémovo. Napr. pripojenie wifi 5 ghz zrazu nefunguje, bluetooth nejde zapnuť, prepínanie hdr-sdr nefunguje a kopec vecí, ktoré vedia človeka vytočiť. Musíme si uvedomiť, že čínský výrobcovia chcú ušetriť za každú cenu. Respektíve čínska filozofia výroby je založená na jednom princípe, ktorá samozrejme neplatí vždy. Pri takýchto lacných krabičkách to však platí na 100 percent. Najprv vyrobíme super android box s vynikajúcim pomerom ceny a kvality. Po polroku zmeníme typ pamäte napr z ddr4 na ddr3, alebo úložisko s menším dátovým tokom. Typickým príkladom je napr android box X96 max plus. Za dva roky tu máme až sedem verzií tohto android boxu. Zmenilo sa prakticky všetko okrem krabičky. Pamäte, niekde rýchlosť lan z 1 GB na 100 mb, wifi snímač, bluetooth atď. Zrazu si napálite slim box verziu a zistíte, že niektoré veci nejdú tak akoby mali. Vyznať sa v týchto krabičkách je niekedy ako španielská dedina.

SLIM BOX ATV

Slimbox komunita vytvára systém android tv pre činske krabičky. Je na neroznonanie od originálneho systému. Bohužial inštalácia je na vlastné riziko. Systém  obsahuje staré bezpečnostné záplaty a je vo verzii Android 9. Inštalácia je na vlastné riziko ! 

Slim box komunita

Klikni tu

Firmware Slim box

Klikni tu

USB Burning tool

Klikni tu

Záver

 • Takže čo dodať na záver ? Systém android tv, alias nový Google tv prínáša svoje výhody aj nevýhody. Len okrajovo som tu spomenul Google tv, ktorý máme v chromecastoch od Google. Je to podobný systém, ako android tv s určitými vylepšeniami, ale v podstate je to to isté. Pri kúpe musíte zvažiť za aj proti. Všetko sa dá samozrejme obísť inštaláciou tretích strán. Ja osobne napr.používam webový prehliadač od Firefox stiahnutý z fire tv stick. Je výborný na ovládanie aj v android tv.
 • Tiež cez prehrávač Kodi sa dá poriešiť kopa problémov. Ak zvažujete kúpu android boxu určite pozerajte aj na bezpečnostné záplaty, výrobcu a aktualizácie. S mojích odporúčaní by som jednoznčne vybral Nvidia Shield, Nokia streamer 8000, Google chromecast, Strong Leap S1, alebo najnovši Mecool KM2. Všetky tieto výrobky splňujú náročne kritéria a sú pravidelne aktualizované na novšie verzie androidu, ktorý vám zabezpečí bezproblémový chod vášho zariadenia.