Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

1.Čo je CEC ?

HDMI CEC umožňuje spoločné ovládanie televízora a set-top boxu. V praxi umožnuje súčasne zapnutie android boxu a tv naraz. Cec umožnuje aj sparovanie tv ovládača , kde môžete ovládať aj vaš android box.
Prečo mi CEC nefunguje aj keď Tv má podporu ?
Nie všetky činske android boxy podporujú funkciu CEC. Zrejme ju majú pod iným názvom. Napr. HDMI dongle. Kompatibilita však nemusí byť 100 percetná. Odporúčam kupovať systém multimediálne centrá so systémom android tv a nie modifikovaný mobilný systém upravený na ovládanie v android boxe. 

2.Čo je HDR ?

HDR je skratka, s ktorou sa stále častejšie stretávame v prípade televízorov, monitorov, mobilných telefónov a fotoaparátov. Ide o technológiu, ktorá zaistí, že napr. na televízore môže používateľ oveľa lepšie sledovať veľmi svetlé aj veľmi tmavé časti obrazu zároveň. V praxi HDR presvetlí tmavé snímky, kde dostanete čistý obraz. Samozrejme to platí aj pri svetlejších snímkach.
Chcem vypnuť HDR ,ale môj android box to neumožnuje.
Hlavne systém Android TV vo verzii 10 prestal podporovať vypnutie HDR. Sú síce všakovaké okľuky, ale v praxi by ste museli najprv urobiť root na android boxe a potom nainštalovať súbor Settings, kde sa prepíšu nastavenia v android boxe. Ak vás zaujímava viac o tejto problematike skúste tento web s apk súbormi
https://mega.nz/folder/5lsClYRJ#Zdog-I6oLM6cuocPEG7Vrg
web: https://www.evolutiontv-vs.com/ru/ 

3.Prečo mi nefunguje Netflix ?

Toto je častá otázka ? Pri kúpe android boxu je na 99 percent krabičkách s popisom uvedená podpora Netflix. Prax je však iná. Netflix prehráte iba na zariadeniach, ktoré majú certifikáciu Netflix minimálne v HD rozlíšení. Vačšina činských android boxov však žiadnu certifikáciu nemá. Majú síce nainštalovaný Netflix, ale žial ide o verzie 4.16.3,4.16.1 atď, ktoré sú mobilné verzie. Budú vám síce, ako tak fungovať, ale iba v rozlíšení SD+, čiže 960x480. Pozeranie takéhoto formátu napr. na 4k televízií je ako z doby kamennej. Tiež ovládanie takejto aplikácie cez diaľkový ovládač je dosť nepohodlné. Budete potrebovať minimálne bezdrôtovú myš ,alebo klávesnicu s touchpadom.
Jestvujú síce okľuky, ale tie sú na vlastné riziká.
Pre pohodlné ovládanie si stiahnite Netflix aplikáciu, ktorá vám bude fungovať na vašom android boxe a má plnú podporu ovládania s vaším diaľkovým ovládačom
Stiahni tu 

4. Chcem lacný android box do 35 eur, ktorý mi prehrá Kodi, IPTV televíziu a  Netflix v 4 K

Cena ,cena a ešte raz cena. Musíte si však položiť zopár otázok ? Stojí mi za to kúpiť si lacný android box, ktorý ma slabú wifi, zlé odladený systém a realne slabý procesor rikomagic 3318 s taktom 1,2 GHZ ? Áno budem celý štastný ,ako som dobre nakúpil .
Pozrite si napr.túto ponuku.
Mx9 pro ponuka 
Lákave však ? Za 25 eur máte 4 GB ram a 64 GB úložisko. Dokonca dvojpásmové wifi, android 10 a samozrejme podpora Netflix ,ako vždy. Všimli ste si však grafiku ?
Mali 400 ?
Low end procesor Rikomagic 3228 A. Toto vám prehrá Youtube HD ,ale full hd vám bude trhať. Netflix 4k ani náhodou. A IPTV tak maximalne Antik tv, Lepší tv. Na SKylink a tobôž magio go zabudnite.
Takže odpoveď je asi takáto. Ak chcete lacný prístroj musíte zvážiť kopec kompromisov a obmedzení, ktorých si musíte byť vedomí.Mal som takéto lacné prístroje na test a cca 90 percent mi po 7-10 dní na test odišlo. Príčiny boli rôzne. Slabé chladenie. Zle odladený systém. Častý výpadok wifi. Zasekávanie videí a prehrávača Kodi. Prakticky žiadne bezpečnostné záplaty, takže systém je deravý jak sito. Osobne radím sa vyhnúť multimediálným centrám s procesorom Rikomagic RK3318, RK 3328 A, Allwiner H313,Alwinner H616.  

5.Napálil som nový uptade ,ale prestalo mi fungovať wifi, bluetooth, ovládač.

Najprv vás musím oboznámiť ,ako funguje výroba v Číne. Použijem príklad jedného dobrého android boxu pod názvom X96 max plus. Pred dvoma rokmi dali do obehu verziu X96 max plus pod názvom zostavy X96 max plus 100. Viete koľko verzií vzniklo za 2 roky ? Momentálne je to 10 verzia. Máte taký istý obal, výrobok,ale vo vnútri máte 5 rôzných wifi čipov, bluetooth a lan konfigurácií. A to som ešte nespomenul DDR pamäťe a úložiská s nižším dátovým prietokom. Raz mi jeden zákaznik napísal, aký firmware má použiť kedže niekde stiahol uptade, ale okrem ovládača mu nič nefunguje. Nuž takto. Keď si kupujete android box z číny tak zrejme výrobcu na krabičke nehľadajte. Vyrába to jedna tovareň v Číne, ktorá distribuje svoje výrobky do celého sveta pod názvami, aké len chcete. V praxi je to takto. Vyrobíme výborný výrobok . Zákaznik sa chytne a pozitívne reakcie sú super. Čo sa však stane o 2 mesiace ? Skúsime dať lacnejší wifi chip.

Nevadí , že už nebude mať rýchlosť ,ako ten prvý, ale ušetrili sme. Potom ušetríme na bluetooth. Zase musí byť lan 1 GB ? Skúsime dať iba 100 mb/s. Zákaznik si to možno ani nevšimne. A pokračujeme ďalej a ďalej až zistíme , že okrem procesora tam už nič nie je pôvodné, ako bolo na začiatku. Zlepšil sa výkon ? Nie. Zlepšil sa iba zisk výrobcu a distribútora.

Takže predtým nech si niečo napalite, budete chcieť urobiť uptade presvečte sa dôkladne, aký máte vlastne v ruke výrobok. Najnovšie sa mi to stalo s android boxom AX95 F4 s amlogicom X4. Zmenili wifi chip, ale dali uptade ešte na staršiu verziu wifi chipu. Výsledok ? Po uptade vám prestane fungovať wifi. Snáď to výrobca čim skôr opraví. 

6.Prihlasil som sa do Google play obchodu, ale nič si nemôžem stiahnuť.

Toto je veľmi častá porucha lacných krabičiek. V takýchto krabičkách máte dva roky a možno aj viac starý obchod google play. Myslím, že rekord mal jeden android box pod názvom H96 mini, ktorý mal verziu 12 ešte z roku 2018. Samozrejme, že toto už nemá podporu a žiadnu aplikáciu si tam jednoducho nestiahnete. Riešením je stiahnuť si napr.z apk pure nová verziu Google play obchodu. Pozor sú dva verzie . Google play apk a Google play TV apk. Stiahnite si novú verziu napr.na usb kľuč a nainštalujte. Nie vždy sa to samozrejme podarí. Niektoré činske android boxy majú uzamknutý systém , ktorý musíte rootnuť inak to nepôjde.

Riešením je napr. aj stiahnuť z tohto webu settings nastavenia, ktoré obsahujú root oprávnenia, ktoré potom pohodlne vypnete. Všetko je však na vlastné riziko. Nemusí sa to podariť a môže dôjsť k nestabilite. Ak sa to nepodarí, skúste si stiahnuť aptoide obchod, alebo apk pure. 

7.Kúpil som android box ,ale príjem wifi je veľmi slabý 

Kúpili ste android box pripojili ste sa k wifi, ale trhá vám to obraz ? Ste 2 metre od vašho routru, ale príjem wifi je nanič ? Youtube v 4K nestíha, IPTV stanice načítava aj 2-3 sekundy ?

Prešlo mi rukami cca 100 krabičiek a musím sa priznať, že nad niektorými som len neveriacky krútil hlavou. Hlavne z Číny. Častokrát tam zabudli napájkovať anténu. Alebo lepší prípad, žiadna anténa tam nebola. Koľkokrát som zákaznikom jednoducho musel napájkovať anténu, aby mali lepší príjem. Nikoho do toho samozrejme nenútim, aby rozobral krabičku, ale v mnohých prípadoch je to priam nutné, kedže vám to ušetrí zopár nervových záchvatov. Tiež veľa takýchto lacných krabičiek obsahuje wifi chip ešte z rokov minulých, takže jeho kvalita je na podriemernej úrovni. Asi tak 

8.Aplikácie stiahnuté z google play obchodu sa nedajú ovládať diaľkovým ovládačom

Toto sa hlavne stáva pri iptv televíziách, ako napr. Magio go, Skylink, Sledovaní tv atď. Jestvujú dva systémy android. Android, ktorý máte v mobile a android , ktorý máte v televízii,alebo android boxe pod názvom android tv. Obidva systémy majú rozdielne Google play obchody. Jeden je na ovládanie mobilom, čiže dotykový a druhý na ovládanie ovládačom.

Predstavte si , že hlavne čínsky výrobcovia vezmú mobilný systém a prispôsobia ho na android box. Síce menu budete môcť ovládač diaľkovým ovládačom ,ale to je asi tak všetko. Všetky aplikácie, ktoré si stiahnete s takéhoto systému google play sú nastavené na dotyk a nie na diaľkový ovládač. Jasné, že ako tak budú fungovať, ale skúste napr. v takej apke skylink prepnúť tv stanicu. Musíte použiť navigačnú šipku, alebo radšej myš, aby ste sa aspoň niekde dostali. Riešením je samozrejme si stiahnuť upravené aplikácie, ktoré majú upravený kód z tretích strán. 

9.Čo je samba server ,Plex ?

Samba server je výborna vecička. Tak isto Plex. Potrebujete však na to NAS,alebo rýchle cloud úložisko. Napr. ja osobne používam ASUTOR NAS. Mám tam vytvorenú PLEX službu, kde po prihláseni mám stovku filmov a dokumentov v jednej aplikácii. Podobne funguje samba server. Zjednodušene to vyzerá tak, že si uložite videa do vašho cloudu a po prihlásení do aplikácie PLEX, SAMBA si môžete kdekoľvek pozieť vaše videá,ktoré tam máte uložené. 

10. Chcem zdarma televíziu. Je to dnes možne ?

Fúuuuha. Táto otázka je asi druhá najčastejšia. Priatelia čas, keď sme sledovali televíziu zdarma je preč. Môžete stráviť hľadaním skupín na facebooku, na všakovakých fórach, rôzne m3u súbory no výsledok nemuśí byť vždy 100 percentný. Takéto streami majú vačšinou ukrajinského, alebo činskeho providera. Priznám sa, že som takéto streami niekedy používal,ale ich kvalita a hlavne archív bol na biednej úrovni. Neviem , možno som už pohodlný,ale nechce sa mi hľadať vecičky typu cardshare a podobné. Na vyskúšanie je to možno ok, ale mńa v prvom rade zaujíma viac archív, ako samotná televízia. Musíte zvážiť za a proti.

Či dám napr za Antik tv ročne cca 50 eur, kde mám super archív, ale obmedzenu ponuku. Ak chcete ešte HBO,Cinema max a podobné tak môžete ísť až do sumy cca 20-30 eur mesačne. To je myslím už dosť veľa za televíziu, ale záleží na vás, ako ste náročný. Tv zdarma prakticky nejestvuje ak nepočítam dvbt a programy ako antik tv, kde si vo free balíku nájdete základne programy. V niečom lepší sú naši český kolegovia, kde v platforme android tv sú tri zaujímavé aplikácie. České televize, Ivysílaní a TV zdarma. V niektorých sú reklamy, ale máte tam celkom zaujímavé tituly od našich bratov. Vyskúšajte, za pokus to stojí. 

11.Čo je AFR ?

S týmto nastavením sa väčšinou stretnete v android boxoch s napálením systémom SLIM.
Alternate Frame Rendering (AFR) je technika vykresľovania grafiky.

Zjednodušene to poviem takto. Ak zapnete AFR v android boxe tak ako by ste zvýšili výkon grafického vykreľovania. s cieľom zlepšiť kvalitu obrazu alebo urýchliť výkon vykreslenia.  

12.Chcem si napáliť inú rom, možem použiť hocijakú ?

Systém android je iný , ako systém windows. V systéme android nemôžete napaliť hocijaký iný systém, alebo rom-firmware. V systéme android je to trocha zložitejšie. Pri príprave novej rom musíte zadať do systému typ procesoru, ovládač wifi, ovládač bluetooth, systémové ovládanie diaľkového ovládača/ príkazy etc/ atď. Takže to tak jednoduché nie. Pri kúpe android boxu odporúčam kupovať jedine s procesorom amlogic S905x2, S905X3, kde nájdete 90 percent firmware. 

13.Čo potrebujem na napálenie inej rom

Ak máte kompatibilnú rom ,alebo firmware potrebujete 4 veci . Software , Pc, kábel, alebo micro sd kartu. Pri napálení musíte zistiť, aký procesor má vaš android box. Ak má amlogic použijete software amlogic flash tool. Ak má allwinner použijete Phoenix Suite. Ak má rikomagic použijete Rikomagic flash tool. Sú aj rôzne modifikácie.

Napr. na napálenie amlogic môžete použiť aj card burn maker. Možností je veľa aj keď všetko vyžaduje tak trocha prax. Nie všetky android boxy majú reset tlačítko na napálenie, ktoré musíte stlačiť pred napálením. Niektoré dokonca potrebujú pomocné napájanie, niektoré nie napr.Mecool. Táto problematika je možno tak široká , že pár vetami, to nie je možné vysvetliť, kedže každý android box má inú konfiguráciu a nastavenie. 

14.Prečo mi nejde HBO

HBO má svoje certifikované android boxy. Na iných zariadeniach ich neprehráte. Medzi kompatiblné zariadenia patrí napr Mecool Km6, Km1, Km3 KM2. Väčšinou sú to všetky android boxy s certifikáciou od Google. Napr. Strong ematic, Nokia Streamer 8000, Tesla XA 400, Xiaomi mi tv stick, atď.