Testy

Fire tv stick

 4K

Amazon

Mobirise Mobirise

01

Fire TV Stick 4k

Fire tv stick je produktom firmy amazon a od prvého zapnutia je to aj citit. Podme však v prvom rade na špecifikaciu .
Špecifikácia
1. Procesor 1,7 Ghz  A53 Amlogic s905X2
2. Grafika IMG PowerVR GE8300 podpora 4 k/2160/
3. Ram 2 GB
4. Úložisko 8 GB / real 5.3 gb/
5. Wifi 2,4 a 5 Ghz
6. Bluetooth 4.2
7. Dialkový ovládač s hlasovým ovládaním Alexa
8. 1 x Hdmi
9. 1x vstup pre napájanie usb micro.

Funkcie : CEC, HDR,4 K 2160, Netflix 4k, Youtube 4k, Prime video, Apple tv , Dolby Atmos,hlasové ovládanie Alexa.
V balení nájdeme napájací adaptér, micro usb kábel, hdmi prepojovací kábel, fire tv stick,ovládač ir s hlasovým ovládaním, manuál. 

Ako vidíme fire tv stick je celkom šikovný tv stick s podporou 4 k a dolby atmos. Jeho výsadou je svižný system fire tv os a podpora od Amazon. Samozrejme musíme si v prvom rade uvedomiť, že toto zariadenie je prímarne určené pre oblasť západnej Europy. Zabudnite v tomto zariadení na Slovenčinu a Čestinu.

Toto nie je android tv aj keď s androidom to má spoločné viac než dosť. Systém je dosť podobný novému Google tv aj keď mi trvalo zopár minút kým som si na to zvykol. Je to tak trocha iné ovládanie a vstup do aplikácií a menu.

Tu som dokonca narazil na jeden zádrhl. Fire tv stick mi prišiel priamo z Amazon.de, kde som sa po zapnutí zaregistroval kontom z Amazonu.com. Neuvedomil som si , že moja adresa je primarne určená v USA. Na to si musite dať pozor. Je to tkv.totalna hluposť, ale vaše konto a hlavne oblasť musí byť zhodná s tým,kde ste fire tv stick kúpili.

Keď som dal zmenu adresy na Germany mohol som pohodlne inštalovať aplikácie. Na tomto zadrheli by mali popracovať, veď Fire tv stick si nekupujú iba američania, nemci atď, ale aj ľudia z východného bloku. Ok dalšia vec, ktorá vás môže prekvapiť je ponuka aplikácií. Na tie Slovenske a České musíte zabudnúť aj keď sa to samozrejme dá obísť. Vlastne je to veľmi jednoduché. Stačí urobiť dva veci. Jedna je povoliť inštaláciu z neznámych zdrojov a druhá je nainštalovať si aplikáciu downloader, ktorý ponúka samotný fire tv stick.

Cez downloader som si stiahol filelinked,kde bolo už len hračkou nainštalovať si potrebné slovenské a české aplikácie. Dokonca som stiahol aj nejaké aplikácie priamo z apkpure takže no problém. Samozrejme ikonky neboli až tak pekné, ako originál, ale účel to splňalo na 100 percent. 

 Nainštaloval som si Antik tv, Kodi, Skylink, Lepší tv atď. Veľmi ma prekvapil svižný chod. Toto zariadenie je veľmi podobné Xiaomi mi tv stick, ale s oveľa lepším výkonom a skutočne vyladeným systémom. Netflix si prehráte v tej najvyššej kvalite tak isto Youtube. Dalšia vec, ktorá ma mimoriadne potešila je webový prehliadač.

Prečo Google chrome nemá v android tv takýto prehliadač nechápem. V fire tv stick je prehliadač Silk, ktorý je vynikajúci. Podporuje rolovanie a navigácia na tomto prehliadači je perfektná. Ak to porovnám napr. s Puffin prehliadačom v android tv tak prehliadač silk je úplne iná liga. Za pár sekúnd som bol v huste tv,kde navigácia po týchto stránkach je super.

Ako si stiahnuť aplikácie ako Magio Go,Hbo Go,Skylink live tv ,Antik tv atď. do Fire tv stick.

1.Choďte do fire tv stick do sekcie Apps a stiahnite si aplikáciu Xplore file manager.
2.Otvorte aplikáciu Xplore a choďte do kolonky vpravo.
3. Nájdite kolonku "Web storage" a otvorte. Ukážu sa vám web.úložiská , ako One drive, Media fire atď.
4. Vyberte si úložisko, kde si si predtým uložili súbory apk. Odporúčam Media fire,kde si v systéme Windows uložite vaše apk súbory.
5.Po prihlásení v Xplore si stiahnite súbory do Fire tv stick a nainštalujte.

Mobirise

1. Launcher


Fire tv stick 4k má podobný launcher ako Google tv chromecast.

Mobirise

2.Inštalácia


Do fire tv stick si môžete pohodlne nainštalovať aj aplikácie tretích strán z apk pure, alebo aptoide.

Mobirise

Antik tv, Skylink live tv, Hbo Go, Lepší tv, Sledovaní tv fungujú na výbornú.

Mobirise

Výborný webový prehliadač od Amazonu pod názvom Silk. Klobúk dole. 

Mobirise

 Veľkou výsadou Fire tv stick je Netflix. Jeho reakcie sú vynikajúce a bleskové.

Mobirise

Vo Fire tv stick funguje výborne aj nový Kodi 19.0 Matrix. Návod,ako si to stiahnuť je hore v popise.

Ako vidíme fire tv stick je celkom šikovný tv stick s podporou 4 k a dolby atmos. Jeho výsadou je svižný system fire tv os a podpora od Amazon. Samozrejme musíme si v prvom rade uvedomiť, že toto zariadenie je prímarne určené pre oblasť západnej Europy. Zabudnite v tomto zariadení na Slovenčinu a Čestinu. Toto nie je android tv aj keď s androidom to má spoločné viac než dosť. Systém je dosť podobný novému Google tv aj keď mi trvalo zopár minút kým som si na to zvykol. Je to tak trocha iné ovládanie a vstup do aplikácií a menu.

Ako som spominal toto zariadenie je primárne určené pre služby Amazon a jej stream služby Prime video. Amazon Prime Video stojí mesačne 5,99 €. V porovnaní s konkurenciou je cena relatívne prijateľná – Netflix stojí od 7,99 € do 11,99 €, HBO GO má rovnakú cenu 5,99 € a Apple TV+ je o niečo lacnejšia – 4,99 €. Za túto cenu môžete pozerať filmy a seriály na troch zariadeniach súčasne. Prime Video nie je viazaná služba, takže ju kedykoľvek môžete zrušiť cez nastavenie konta.

Čo sa týka ponuky titulov tak to nie je žiadna sláva. Áno nájdeme tam mnohé novinky, ktoré inde nenájdeme, no pre mnohých bude sklamaním dosť obmedzená ponuka s Českými titulkami a tobôž dabingom. Na dabing v Čestine zabudnite. Zopár filmov s českými titulkami tam síce je, ale nie je toho veľa. Každým mesiacom sa to síce zlepšuje, ale je to momentálne nič moc. Ak však nemáte problém s Angličtinou tak si asi prijdete na svoje.
V tomto systéme nájdete aj platenú službu Youtube Tv.
Služba je tiež platená a ponuka vyše 80 staníc z USA.

Na záver ešte jedna dôležitá rada.

Dávajte si pozor, kde kupujete Fire tv stick. Môže sa totiž stať to, čo mne v minulosti. Pred rokom som kupoval pre kolegu Fire tv stick z Ebay z Nemecka. Cena použitého kusu bola cca 30 eur , ale predajca tvrdil, že je ako nový, čo aj bola pravda. Prišiel mi do 7 dní, no trvalo dalších 7 dní kým som to dal do poriadku. Problém je v tom, že pri zapnutí Fire tv stick zaregistrujete vaše zariadenie a spárujete sa s vaším amazon kontom. Častokrát sa stáva, že pôvodný majiteľ zabudol odhlásiť svoje údaje a vymazať zariadenie so svojho amazon konta. Ak dostanete takéto zariadenie nebude sa vám aktualizovať a jednoducho bude nepoužiteľne. V mojom prípade predajca sám nevedel, kto bol predtým majitel takže som kontaktoval technickú podporu Amazon,kde som sa až po zadaní Dns kódu z krabičky konečne dostal do úvodného menu. Takýto systém ochrany je síce účinný, ale až prehnane komplikovaný.

Ak to teda zhrniem Fire tv stick ?

Výborné zariadenie s odladeným systémom, podporou Netflix 4 K, Youtube 4 K atď. Ak by som mal voliť medzi napr. Xiaomi tv stick, Mecool Kd1 tak si jednoznačne vyberiem radšej Fire tv stick. Systém Fire tv je výborný a momentálne najväčším konkurentom je výrobok od Google tv chromecast, ktorý je skoro na vlas rovnaký. Ešte som zabudol na hlasové ovládanie Alexa. Je výborné aj keď iba v Angličtine. Amazon má každý mesiac na tento výrobok akcie takže ak využijete akciu ako ja, tak dostanete za cca 40-60 eur kvalitný výrobok. Samozrejme sú tu aj nevýhody, ako chýbajúca slovenčina a tak trocha inštalácia slovenských a českých aplikácií. Ak to však zvládnete dostanete výborný výrobok od Amazon

Plusy
Dobre vyladený systém fire tv os
Netflix 4k, HBO GO full hd, Youtube 4k
Výborný webový prehliadač Silk
Podpora chromecast, miracast 

Cena akcia Amazon
Je možnosť kúpy aj na Slovensku napr Abcom.sk
Bluetooth

Mínusy
Nie je Slovenčina a Čeština
Nutnosť inštalácie slovenských a českých aplikácií s tretích strán
Prehnaná ochrana DNS
Napájací konektor micro usb nie usb C. 

Recenzia Fire TV Stick 4 K